Słupsk o klasę wyżej

17 kwi 2013

Griffons w sezonie 2013 zagra po raz pierwszy w PLFA II, w futbolu jedenastoosobowym. Dotychczas ta ekipa toczyła boje w PLFA8, gdzie w 2011 roku odniosła swój największy sukces zdobywając brązowy medal.

W poprzednim sezonie Griffons sąsiadowali w Grupie Północnej  z późniejszym mistrzem PLFA8 - Seahawks B Gdynia. W starciach z Jastrzębiami zabrakło im trochę szczęścia i zimnej krwi w ostatnich, najważniejszych minutach. Na turnieju w Słupsku przegrali 32:34 mimo że prowadzili przez większą część spotkania. W Bydgoszczy ulegli 16:18 a gdynianie wyszli na prowadzenie dopiero pod koniec drugiej połowy. Innym rywalem Griffons była drużyna Archers Bydgoszcz. W starciu z nimi w Słupsku padł wysoki remis 38:38, ale za to w na wyjeździe słupszczanie pewnie pokonali Łuczników – 36:20. Griffons zabrakło więc niewiele, żeby przejść do dalszej fazy rozrywek. Z tymi rywalami słupszczanie spotkają się teraz w rozgrywkach PLFA II. Do tego dojdą konfrontację z Sabercats Sopot, Cougars Szczecin i Bydgoszcz Raiders.

Rozgrywki PLFA II to znacząca zmiana, ponieważ wymusza profesjonalizację klubu, który będzie musiał podjąć trudy sześciu spotkań w sezonie. Przed drużyną ze Słupska wiele więc wyzwań pozasportowych. Trzeba przygotować wiele - zorganizować trzy mecze domowe tak żeby przyciągnąć jak najwięcej kibiców, przygotować wyjazdy, poprawić marketing i finanse.

Głównym trenerem słupskiego klubu został dotychczasowy zawodnik - Kamil Wysocki. Wyjątkową pomocą w przygotowaniach do sezonu było pojawienie się na treningach w Słupsku gracza i jednocześnie trenera linii defensywnej Husarii Szczecin – Piotra Roszaka. Dzięki niemu słupski skład zyskał cenne wskazówki odnośnie techniki. Korzysta z nich ćwicząc na sali sportowej, zaś od niedawna także na zewnętrznym boisku.

Do drużyny powraca - po przygodzie w holenderskim Eidhoven Raptors - Jakub Helinski. Zasili kolegów na boisku, ale także sztab szkoleniowy. Będzie to pierwszy międzynarodowy transfer w historii klubu. Zagrają także wszyscy bardziej znani futboliści ze słupskiej drużyny z poprzedniego sezonu: – Kamil Iwanicki, Kamil Białowąs, Jakub Nastały, Szymon Wicik.

W sezonie 2013 w Griffons pojawią się zawodnicy nowoutworzonej drużyny Korsarzy Koszalin, dla których będzie to doskonałe przygotowanie do przyszłego samodzielnego  bytu. A dla słupszczan będzie to wzmocnienie składu. - Treningi i gra z Griffons w tym sezonie są dla nas niebywałą szansą na zdobycie cennego doświadczenia, które zdecydowanie pomoże nam w rozgrywkach w sezonie 2014. Wtedy też oficjalnie już jako Korsarze Koszalin będziemy chcieli wystąpić w rozgrywkach PLFA i reprezentować nasz region. Dzięki wspólnym występom z Griffons będziemy debiutować już jako nieco doświadczeni futboliści i pokażemy na co nas naprawdę stać – mówi Kamil Matuszewski rzecznik koszalińskiego klubu.

Głównym celem słupskiej drużyny jest w tym sezonie przygotowanie się do nowych standardów ligi PLFA II oraz rozegranie meczów na wysokim poziomie. Szczególnie ważne będą te derbowe województwa pomorskiego z Seahawks B Gdynia i Sabercats Sopot.

Mecze domowe Griffons rozegrają najprawdopodobniej na uroczym Stadionie 650-lecia, będącym wizytówką Słupska.

Marcin Wirkus
marcin@inkre.pl